Projektowanie i zakładanie ogrodów w Lublinie – 3 najczęściej popełniane błędy

Projektowanie i zakładanie ogrodów w Lublinie – 3 najczęściej popełniane błędy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Projektowanie i zakładanie ogrodów w Lublinie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli przydomowych działek . Niektórzy decydują się na wynajęcie profesjonalnych firm kompleksowo realizujących ogrody, inni wolą samodzielnie uporać się z tym zadaniem. Ten tekst kierujemy do ogrodników amatorów, którzy realizują przydomowy ogród na własną rękę.

Projektowanie i zakładanie ogrodów w Lublinie – błąd nr 1: sadzenie bez planu

„Jeżeli nie wiemy, dokąd zmierzamy, to tam nie dojdziemy”. Brak planu to niezwykle powszechny błąd, który powoduje, że w ogrodzie panuje nieład i chaos. Zwykle ogrodnicy amatorzy kupują i sadzą wszystko, co im się podoba, nie zważając na odpowiednie dopasowanie gatunków roślin. Brak planu skutkuje również najczęściej zbytnim rozrostem roślin, które zagłuszają teren i wizualnie go pomniejszają, zasłaniają okna, zaciemniają trawniki, a także utrudniają prawidłowy wzrost pozostałych roślin.

Zatem jeżeli chcemy zrealizować ładny ogród, konieczne będzie zaplanowanie terenu pod ogród. Naszkicujmy zarys działki, określmy, jak bardzo rozrastają się rośliny, a następnie wrysujmy je w uprzednio stworzony szkic. W ten sposób uzyskamy minimalistyczny projekt ogrodu.

Projektowanie i zakładanie ogrodów w Lublinie – błąd nr 2: za dużo nawierzchni z kostki

Wiele ogrodów zaczyna być realizowanych po wyłożeniu nawierzchni na działce, a zwykle nawierzchnia (najczęściej z kostki) zajmuje zdecydowanie za dużo miejsca. Zbyt duża ilość kostki skutecznie ogranicza możliwość zasadzenia roślin i zaprojektowania ogrodu, a także zaburza proporcje pomiędzy domem, nawierzchniami utwardzonymi, a częścią przeznaczoną na zieleń.

Często przesada ma również nieco inne oblicze. Podczas układania kostki niezwykle chętnie decydujemy się na używanie zbyt dużej ilości kolorów, układamy ją w finezyjne kształty, czy wykorzystujemy do posypki kilka rodzajów żwiru. Takie działanie powoduje, że nawierzchnia z kostki okaże się zbyt dominująca i całkowicie przyćmi posadzone w ogrodzie rośliny. Bruk nie może być główną ozdobą działek i ogrodów.

Projektowanie i zakładanie ogrodów w Lublinie – błąd nr 3: nie uwzględnianie otoczenia ogrodu

Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest projektowanie ogrodu bez powiązania go z otaczającym krajobrazem. Najczęściej dotyczy to działek podmiejskich lub wiejskich, na których z upodobaniem sadzimy tuje i „upiększamy” dodatkowo strzyżonymi w fikuśne kształty iglakami. A tymczasem otaczają nas naturalne nasadzenia z sosen, brzóz lub uprawne pola. A wystarczy podstawowe wyczucie estetyki, aby widzieć, że taki ogród nie pasuje do otoczenia zastanego. Niestety wielu z nas uważa, że skoro są właścicielami działki, mogą na niej robić, co tylko chcą. Owszem mogą, tylko czy powinni? Jako architekt krajobrazu zachęcam wszystkich amatorów ogrodników, którzy chcą sami zmierzyć się z materią zakładania własnego ogrodu, aby zechcieli uwzględnić zalety krajobrazu wokół naszego przyszłego ogrodu i czerpali z niego inspirację.