Projektowanie ogrodu przydomowego – zasady doboru i komponowania roślin

Projektowanie ogrodu przydomowego – zasady doboru i komponowania roślin

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zanim przystąpimy do zakupów i sadzenia roślin, musimy sprawdzić jaką glebę posiadamy na działce oraz jakie ona ma pH. Te dwie informacje będą kluczowe podczas wyboru roślin, które posadzimy w ogrodzie, gdyż tylko dobrze dobrane rośliny będą miały szanse pięknie i szybko rosnąć, a także zdobić nasz wymarzony ogród.

Informacje o klasie gleby, jaką posiadamy, zwykle znajdziemy na geodezyjnej mapie do celów projektowych – im niższa klasa, tym gleba lepsza. Odczyn łatwo zbadać za pomocą pehametru dostępnego w każdym sklepie ogrodniczym. Od pH 4,0-5,5 mamy glebę bardzo kwaśną – uwielbiają ją borówki, rododendrony oraz magnolie, od 5,0-6,0 mamy glebę kwaśną – będą w niej rosły świetnie azalie, wrzosy, hortensje. Pośrodku skali, czyli w zakresie 6,0-7,0 mamy glebę obojętną, w której dobrze rośnie większość drzew, krzewów oraz bylin. W granicach 7,0-8,0 mówimy o glebie zasadowej, tę lubią na przykład powojniki, derenie, jaśminowce, lilaki, a z bylin sasanki, goździki, kosaćce.

Jeśli dokonaliśmy już wyboru gatunków, przystępujemy do planowania sadzenia. Najpierw rozmieszczamy na działce drzewa i duże krzewy, które będą stanowiły szkielet nasadzeń. Potem dosadzamy mniejsze krzewy oraz byliny. Przestrzegamy zasady, że najwyższe docelowo rośliny sadzimy z tyłu, najniższe z przodu. Zawsze ustalamy rozstaw roślin na podstawie ich docelowej szerokości i wysokości – zaoszczędzi nam to w przyszłości koniecznego przesadzania.

Jeśli planujemy w ogrodzie kwitnące krzewy oraz byliny, dobrze jest się zapoznać z zasadami doboru kolorystycznego. „Wszystko ze wszystkim” dobrze wygląda jedynie na łące kwietnej, czyli w przypadku gatunków naturalnych, zaś odmiany ogrodowe, często okazałe i efektowne, wymagają jednak innego podejścia. Najczęściej łączymy ze sobą kolory sąsiadujące ze sobą w palecie barw, czyli na przykład żółty, pomarańczowy i czerwony, co daje nam energetyczną mieszankę w ciepłej tonacji. Podobnie łączymy niebieski, fioletowy i zielony, które stanowią paletę zimną. Bezpieczne jest łączenie roślin kwitnących w tym samym kolorze, ale w różnych tonacjach. Dla uzyskania mocnego akcentu możemy połączyć ze sobą barwy znajdujące się naprzeciwko siebie w palecie barw, czyli niebieski z pomarańczowym lub żółty z fioletowym.