Ogrody ekologiczne

Ogrody ekologiczne

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Coraz większe zainteresowanie ekologią, również w kontekście ogrodów, sprawia, że coraz więcej inwestorów poszukuje firm, które zaprojektują oraz założą ogród ekologiczny. Nie jest to jeszcze trend dominujący, wciąż niestety przeważają obrazki typu: nowo wybudowany dom + trawnik otoczony tujami. A zarówno krótko strzyżone trawniki, jak i obce gatunki, do których należy żywotnik zachodni - nie mają nic wspólnego z ekologicznym podejściem. Jednakże świadomość w społeczeństwie wzrasta i tym oczekiwaniom świadomych klientów próbujemy sprostać.

Ogród ekologiczny musi spełniać kilka warunków, pierwszym z nich jest dopasowanie do otaczającego krajobrazu. Jest to przede wszystkim zadanie dla projektanta, który zaprojektuje ogród na wzór naturalnego ekosysytemu, podobnego do już istniejących w okolicy, ale jednocześnie spełniającego wszystkie zadania ogrodu przydomowego, wraz z jego funkcjami. Dobór roślin w takim ogrodzie musi być uwarunkowany ich rodzimym pochodzeniem oraz dostosowaniem do warunków klimatycznych, glebowych i wilgotnościowych. W takim ogrodzie powinno znaleźć się miejsce dla roślin przyjaznych owadom i ptakom. W ogrodzie zgodnym z naturą oczywiście nie używamy chemicznego nawożenia, za to zakładamy kompostowniki, dzięki którym mamy najbardziej wartościowy, własny nawóz, który odpowiada wszystkim roślinom i nie da się go przedawkować. Tę samą zasadę stosujemy w przypadku chemicznych środków ochrony roślin - zastępujemy je ekologicznymi wywarami, gnojówkami, wyciągami lub wprowadzamy pożyteczne gatunki owadów zwalczające szkodniki.

Do tworzenia oraz pielęgnacji ogrodów ekologicznych możemy zaprząc też nowoczesne technologie. Instalując zbiorniki do gromadzenia deszczówki i podłączając do nich system automatycznego podlewania - oszczędzamy wodę. Dodatkowo taki system podlewa ogród w najbardziej optymalnym momencie, czyli nad ranem, kiedy wchłanianie jest najlepsze, a parowanie najmniejsze. Dostarcza roślinom tylko tyle wody, ile jest konieczne.

Instalując w ogrodzie oświetlenie korzystajmy z nowoczesnej technologii LED, która charakteryzuje się znikomym poborem energii przy bardzo długim czasie pracy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Możemy również zainstalować całkowicie samowystarczalne lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną - w dzień akumulatory ładują się dzięki słońcu, a po zmroku lampy automatycznie się włączają, oświetlając ścieżki, podjazdy i rabaty.

Ogród ekologiczny nie wymaga od swoich właścicieli uciążliwej i pracochłonnej pielęgnacji, lecz pewne niezbędne prace muszą być wykonywane. W tym zakresie również mamy do wyboru wiele urządzeń oraz sprzętów wpisujących się w trend ochrony środowiska. Zamiast spalinowych kosiarek możemy używać ich zamienników elektrycznych lub akumulatorowych. Podobne zasilanie mają również inne urządzenia, takie jak kosy, nożyce, sekatory, dmuchawy, czy nawet wertykulatory. W przypadku mniejszych ogrodów możemy używać narzędzi ręcznych.

Jeśli klienci nie czują się do końca na siłach wprowadzić w swoim ogrodzie wszystkie powyższe zasady - niech wprowadzą choć kilka. Każda z nich przybliży nas do natury, a my będziemy mieć poczucie, że robimy coś pożytecznego dla środowiska.